чи може повторитися Карибська криза

0
267

Через 60 років після Карибської кризи над світом знову нависла загроза ядерної війни.

чи може повторитися Карибська криза

Чи може повторитись Карибська криза зараз? Карибська криза, що вибухнула у 1962 році, стала уроком того, як близько світ підійшов до ядерного апокаліпсису. Тоді завдяки керівникам СРСР та США кризу вдалося запобігти.

Карибська криза та війна в Україні: у чому відмінність

Після того, як президент Росії Володимир Путін заявив про можливість застосування ядерної зброї в Україні, ймовірність ядерної війни повернулася. Цього разу експерти не знають, як запобігти цій загрозі.

Президент США Джо Байден на початку жовтня попередив, що світові загрожує ядерне знищення вперше з 1962 року. Він заявив, що Путін не жартував щодо застосування ядерної зброї, оскільки армія Росії не досягла успіхів у наземній операції на території України.

Експерти не знають, чи може повторитись Карибська криза.  На фото: Комплекс "Тополя М" готується до параду на Червоній площі.  Фото: Naletova Elena / shutterstock.com

На відміну від 1962 року, у світі зараз є кілька вогнищ напруженості, де ядерна зброя відіграє провідну роль. Це Північна Корея, що постійно проводить ядерні випробування, володарі ядерної зброї Індія та Пакистан, що перманентно перебувають практично у стані війни, нарешті, Іран, який досяг успіхів у створенні ядерної бомби.

Проте, конфлікт в Україні становить особливу небезпеку, оскільки може перерости у протистояння двох найбільших ядерних держав світу. Експерти говорять, що Росія може застосувати тактичну ядерну зброю проти України на полі бою.

Загроз щодо США з боку Росії не було, і застосовувати міжконтинентальну ядерну зброю Москва не стане. Проте Байден попередив, що найімовірніше будь-яке застосування ядерної зброї «закінчиться Армагеддоном».

Чи може повторитися Карибська криза і що зробити, щоб її уникнути

Путін проголосив приєднання до Росії чотирьох колишніх українських регіонів. Він попередив, що напад на ці регіони або пряме втручання Заходу може призвести до застосування ядерної зброї.

Читайте також:  Amnesty International: латвійська влада застосовувала тортури

Війна, яка триває вже вісім місяців, суттєво відрізняється від кубинської ракетної кризи 1962 року, вважають експерти. Тоді питання стояло про те, щоб запобігти перетворенню холодної війни після розміщення СРСР ядерної зброї на Кубі, на гарячу.

Ядерна боєголовка.  Фото: GAS-photo/shutterstock.com

«Наразі Україна значно важливіша для союзників США, ніж Куба. Путін, схоже, готовий змінити кордони Європи, і це лякає європейців», – заявив Марк Селверстоун, історик холодної війни з Університету Вірджинії.

США надіслали Україні зброю на мільярди доларів. Байден не став відправляти ракети, які могли б завдати удару по Росії, заявивши, що він побоюється перетворення протистояння Росії та України на Третю світову війну.

Експерти порівнюють кубинську кризу 1962 року і те, що відбувається зараз. У 1962 році СРСР погодився зберегти в секреті угоду Кеннеді про виведення американських ракет із Туреччини, пам’ятаючи про політичні ризики для президента.

Тепер, щоб запобігти можливій ядерній війні, необхідно буде знову домовлятися. Однак уявити, що в наш час, у вік відкритих ЗМІ, інтернету та соцмереж, хтось зможе зберегти домовленості в секреті, можна насилу.

.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я