ФРС підвищить ключову процентну ставку 10-й раз поспіль

0
42
Федеральна резервна система (ФРС) США збирається підвищити ключову процентну ставку, можливо, вдесяте поспіль, у рамках боротьби з високою інфляцією. Очікується, що цієї середи Федеральна резервна система (ФРС) підвищить ключову процентну ставку ще на 0,25 процентних пункту до діапазону від 5 до 5,25 відсотка. Це буде найвищий рівень за останні 16 років.

Експерти припускають, що недавній банківський крах – крах First Republic Bank – не утримає осіб, які приймають рішення у ФРС, від подальшого закручування гвинта відсоткової ставки. Наразі головне питання полягає в тому, чи збереже голова ФРС Джером Пауелл перспективу паузи у підвищенні відсоткових ставок.

Останнім часом кроки щодо зниження процентних ставок

ФРС доводиться балансувати між заспокоєнням побоювань у банківському секторі та боротьбою з високими споживчими цінами. Минулого року ФРС кілька разів підвищувала ключову процентну ставку на чудові 0,75 процентних пункти. Тим самим ФРС встановила темп, якого було за останні десятиліття. Цей поворот у відсоткових ставках було розпочато трохи більше року тому – на той час ключова відсоткова ставка була близькою до нуля.

Проте останнім часом центральний банк покладався на менші кроки щодо підвищення процентних ставок. Ще в березні ФРС встановила крок процентної ставки в 0,25 процентних пункти. В даний час прогноз ФРС передбачає ще як мінімум одне підвищення ключової процентної ставки цього року.

Високі споживчі ціни США залишаються непоступливими. У своєму останньому прогнозі від березня ФРС очікує, що середній рівень інфляції цього року становитиме 3,3 відсотка. Висока інфляція в США останнім часом послабшала більше, ніж очікувалося. У березні споживчі ціни зросли на 5,0 відсотка, порівняно з тим же місяцем минулого року. Це було найнижче зростання з травня 2021 року, але й цей показник, і прогноз на весь рік все ще далекий від цільового рівня інфляції ФРС, що становить у середньому 2 відсотки.

Читайте також:  США звинуватили громадян Китаю у шпигунстві

Турбулентність у банківському секторі

Стримування інфляції – класичне завдання центральних банків. Якщо відсоткові ставки зростають, приватні особи та підприємства змушені витрачати більше грошей на кредити – або позичати менше. Темпи зростання знижуються, компанії можуть просто перекласти підвищення ціни інші компанії – й у ідеалі рівень інфляції знижується. Пауелл підкреслив після останнього засідання, що у зв’язку з заворушеннями в банківському секторі це може вплинути на кредитування. Однак це також підвищує ризик уповільнення економіки.

Почасти заворушення у банківському секторі викликані агресивним підвищенням ставок ФРС. First Republic Bank став ще одним американським грошовим будинком, який опинився на краю прірви. У понеділок було оголошено, що лідер галузі JP Morgan Chase бере на себе відповідальність за цей немічний банк у рамках скоординованої урядом програми порятунку. Після краху Silicon Valley Bank та Signature Bank у березні спочатку здавалося, що потрясіння закінчилися.

Сильний ринок праці стимулює інфляцію

Тепер ФРС має дотримуватися балансу у своїй грошово-кредитній політиці – подальше значне підвищення процентних ставок може розладнати ринок. У той самий час ринок праці залишається сильним. Однак те, що насправді звучить добре, може призвести до подальшого зростання споживчих цін. Сильний ринок праці зазвичай сприймається як чинник, що сприяє зростанню заробітної плати і, отже, інфляції. Тому залишається відкритим питання, чи справді голова ФРС Пауелл візьме на себе зобов’язання щодо припинення відсоткових ставок на найближчих засіданнях.

“Найгіршим сценарієм для (центрального банку) буде сигнал про те, що все вирішено, а потім дані змусять його змінити ситуацію”, – цитує New York Times Блеріна Уручі з американської фондової компанії T. Rowe Price. Зрозуміло лише те, що ФРС не планує знижувати відсоткові ставки, принаймні, у найближчому майбутньому. Натомість вона, швидше за все, підтримуватиме високі відсоткові ставки на постійному рівні протягом кількох місяців і лише потім почне повільно знижувати їх. Скорочення відсоткових ставок вже влітку, про яке деякі припускали, ймовірно, виключено з урахуванням останніх прогнозів ФРС.

Читайте також:  Хабек оголосив про плани створення водневої мережі

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я
Введіть символи зображені вище :