коли починається і як проявляється

0
31

Ще вчора слухняна дочка вже сьогодні ставить під сумнів кожне слово та суперечить навіть у дрібницях? Просто у дитини розпочався пубертатний період. Що відбувається з дівчинкою в цей час і як правильно побудувати з нею діалог, розповів професор Меріх Бербероглу та дослідник Ніс Брікс.

Пубертатний період та його особливості

Що таке пубертатний період? Термін походить від латинського слова 'pubertas', що означає 'возмужалость', 'статева зрілість'. Це одна із стадій статевого дозрівання, пов'язана з повним розвитком статевих органів та досягненням дівчинкою репродуктивної здатності. За твердженням групи датських дослідників на чолі з Нісом Бріксому 95% дівчаток пубертатний період починається разом із менархе (перші місячні).

Коли розпочинається пубертатний період? Як стверджують експерти порталу Psychologies, Пубертатний період зазвичай починається в 12-13 років, коли у дівчаток відбувається остаточне статеве дозрівання. У деяких випадках, як вважає професор Меріх Бербероглу, Статеве дозрівання може початися у дівчаток молодше 8 років, тоді в більш ранньому віці настає і пубертатний період. Як стверджує лікар медицини Джессіка Е. Маклафлінподібне залежить від кількох факторів:

  • Харчування та стан здоров'я.
  • Маса тіла.
  • Генетика.
  • Етнічна група.

Що відбувається під час пубертатного періоду? Пубертат запускається за допомогою сигналів від головного мозку дівчинки до яєчників. У відповідь на ці сигнали статеві залози виробляють гормони, що сприяють зростанню та розвитку мозку, кісток, м'язової тканини, шкіри, внутрішніх органів. В організмі дівчинки відбуваються фізіологічні зміни (посилення росту волосся в зоні лобка та під пахвами, зростання молочних залоз, зміна запаху тіла, завершення формування статевих органів, стабілізація менструального циклу). Такі зміни супроводжуються підвищеною стомлюваністю та нервовою збудливістю.

Паралельно у дівчаток-підлітків виявляються і вторинні статеві ознаки:

  • збільшення розмірів тазу;
  • перерозподіл підшкірно-жирової клітковини (відкладення жиру на стегнах та сідницях).
Читайте також:  Єрці Есмахан показала подарунок, який RaiM отримав від президента Токаєва
Дівчатка-підлітки: Freepik

У цей період важливо ретельно стежити за харчуванням дівчинки. Під час пубертату у підлітків часто зростає апетит. Це може призвести до надмірного набору ваги, появи комплексів та проблем зі здоров'ям. Харчування має бути повноцінним, раціональним та збалансованим, щоб забезпечити всі необхідні організму речовини та не допустити у дитини набору зайвої ваги.

Коли закінчується пубертатний період? Його тривалість індивідуальна. Ця фаза статевого розвитку закінчується, коли організм дівчинки функціонально та анатомічно готовий до зачаття та виношування дитини.

Психологічні аспекти пубертатного періоду, комунікація з дівчинкою-підлітком

На думку експертів журналу Marie Clair, пубертатний період – це складний і часто болісний етап. Це стрес для організму та психіки підлітка. Під впливом змін, що відбуваються в організмі, дівчинка перетворюється з дитини на дівчину. При цьому вона залишається недостатньо дорослою, щоб реально «впливати» на власне життя і те, що відбувається в ній.

Як відбувається пубертатний період? Під впливом фізіологічних змін та загостреної емоційної чутливості її мозок створює нові нейронні зв'язки та моделі мислення, вчиться більш зріло аналізувати, оцінювати те, що відбувається, і приймати рішення. У дівчинки, що дорослішає, починають формуватися властиві дорослим особистісні навички — контроль над емоціями, вміння керувати собою, цілеспрямованість.

Гормональні та фізичні зміни часто викликають у дівчинки-підлітка психологічні зміни. Невдоволення собою та власною зовнішністю викликає у неї роздратування та гнів на себе та оточуючих. Поясніть дочці, що з нею відбувається і що негативні прояви статевого дозрівання скоро перестануть відбиватися на обличчі та фігурі. Не говоріть про недоліки, а обговорюйте, як скористатися змінами та направити їх у продуктивне русло. Якщо дочка незадоволена фігурою, запропонуйте разом записатися на плавання, йогу, фітнес, баскетбол.

Читайте також:  Казахстанці знову переходять із готівки на мобільні перекази, заявили в Мінфіні

З огляду на фізіологічних змін в багатьох дівчаток відбувається погіршення самооцінки. У разі неуважності чи неділікатності батьків незадоволеність собою, невпевненість, страх виглядати смішний може сприяти формуванню у неї комплексів, розвитку розладу харчової поведінки, депресії.

Підсвідомо дівчинка хоче відобразити зміни, що відбуваються в організмі, на зовнішньому вигляді. Вона змінює зачіску, колір волосся, одягає манеру. Відмовляти підлітка від таких рішень не варто. Це призведе до конфронтації та відіб'є у дочки бажання радитись з батьками.

Зростання інтересу до протилежної статі викликає у дитини бажання подобатися хлопчикам. Їй хочеться швидше подорослішати, позбутися опіки батьків та самостійно приймати рішення. Дівчинка починає відстоювати свою точку зору, стає неслухняною та суперечливою.

Хлопець і дівчина на рожевий фон
Хлопець та дівчина: Pexels

Щоб полегшити пубертатний період, батькам важливо розуміти, що всі ці прояви є процесом дорослішання, який потрібно обговорити з дочкою. Поясніть їй суть фізіологічних змін і розкажіть про можливі стосунки з протилежною статтю.

Пубертатний період – завершальний етап статевого дозрівання, пов'язаний з розвитком репродуктивних органів та можливості виносити плід. Це складний час у житті дівчинки-підлітка, що супроводжується фізичними та психологічними змінами, бажанням швидше подорослішати та стати незалежною самостійною людиною.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я