«Норд-Ост»: багато питань залишаються відкритими

0
237

Після трагедії у театрі “Норд-Ост” минуло вже 20 років, але багато деталей тієї трагедії залишаються невідомими.

Норд-Ост

Цими днями виповнюється 20 років від дня трагедії в «Норд-Ості», театральному центрі на Дубровці, у центрі Москви, коли були затримані у заручники, а потім у результаті штурму загинули люди. В ефірі Stratera Show на радіо «Голос Берліна» ведучі Маша Майєрс та Дмитро Губін поговорили про ті події з адвокатом Ігорем Труновим, який представляв інтереси постраждалих у цій справі.

Яким газом отруїли заручників?

Дмитро Губін: Але у 2012 році вже було посилання на англійські джерела. Вдалося, ймовірно, як англійці говорять у таких ситуаціях, встановити, що це був за склад. Це була суміш фентанілу з галотаном. Щоправда, не вдалося встановити які були пропорції.

Я сам свого часу вів у прямому ефірі визволення заручників. Я пам’ятаю, як це відбувалося, коли ще не було жодного офіційного повідомлення про загиблих заручників від газу. Мабуть, надійшов дзвінок першою кремлівською вертушкою на радіо «Росія», де я тоді працював і просто в студію увійшов мій директор, тицьнув мене і сказав: так, перестали посміхатися — схоже, трупів буде багато. І потім ми побачили ці кадри з автобусів. І ще потім, коли я намагався сам зрозуміти, що сталося, я зустрічався з анестезіологами, які мені казали, що, судячи з клінічної картини, це якраз газ, який застосовується при анестезії лише у дуже сильній пропорції. Що ви можете сказати з цього приводу?

Ігор Трунов: Ну, навпаки — це припущення. Швидше за все, так, я згоден. І певну кількість загиблих, які були, їх не витягували, витягували тих, хто ще був, подавав ознаки життя, їх евакуювали. І тут у вічі кинувся принцип такий, що витягували тих, хто легший. Чому? Тому що це була оточена територія, і це були правоохоронці, на яких були бронежилети, каски, зброя, боєкомплект і так далі. І їм важко було витягувати. Там було дуже багато людей, не 10, не 20 близько 1000, тому 1000 чоловік витягти дуже тяжко одного за одним. І тому тих, хто легше забирали одразу. І ось ті, хто із зайвою вагою, вони довше перебували у цьому приміщенні, наповненому газом. Тому тут вийшла така ситуація, що той, хто більше важив, мав менше шансів вижити. Тому там були такі дивні критерії.

Читайте також:  Правила купівлі житла в Таїланді торкнулися іноземців

Ще ось ці факти, коли в автобуси між сидіннями складалися штабелями один на одного людей у ​​непритомному стані. Ось ці фотографії, які обійшли весь світ, коли людина з перекинутою головою і, природно, мова западає, вона непритомна. І ось ця трубка, яка дозволила б йому вижити, елементарна річ, її не знайшлося у лікарів. І дуже багато було запитань до лікарів. Ну як можна людей у ​​несвідомому стані класти один на одного? Або чому немає трубок? І ці антидоти кололи, не відзначаючи людей. Деяким діставалося кілька доз антидоту. Запитань залишилося дуже багато.

Дмитро Губін: Ігоре Леонідовичу, наскільки я пам’ятаю, лікарів просто ніхто не попередив навіть імовірно про склад газу. Ми з вами знаємо, що часто лікування, які потрібно робити за життєво важливими свідченнями, воно залежить від того, що ти знаєш, чим отруєна людина.

Ігор Трунов: Це так, це як би одне з питань, яке потрібно ставити. Чому загинуло стільки людей? Чому непрофесійно діяли співробітники медичної допомоги? Але там були й елементарні питання, щоб вирішити які й не треба знати ніякої формули. Тобто не можна у несвідомому стані класти один на одного людей.

“Норд-Ост”: чи поніс хтось покарання?

Маша Майєрс: Нагадайте, будь ласка, чим закінчився судовий розгляд ось щодо цієї трагедії? Там були звинувачені, заарештовані, хто відсидів скільки?

Ігор Трунов: Ні, нічого такого не було, звісно. Чому? Бо всіх терористів убили. Але цього робити не можна було, незважаючи на те, що вони люди погані, і все це зрозуміло. Але для цього є суд. Самосуд це теж окреме правопорушення, окремий злочин. Вони перебували у несвідомому стані та всіх убили. Тому виходить, що судити щось просто не було кого.

Читайте також:  Послаблення маскового режиму на Філіппінах для туристів

Маша Майєрс: А хтось із чиновників, з відповідальних осіб отримав покарання?

Дмитро Губін: Хто наказав застосовувати газ, проти якого не існує антидоту? Вам це відомо?

Ігор Трунов: Ні, це мені невідомо. Те, що стосується питань евакуації і те, що стосується медичної допомоги, — це була Москва і штаб очолював мер тодішній, Лужков. Тому ми ж не подали до Москви ці позови, і ми подали й заяви до Москви в тому числі.

Ви знаєте, навіть до абсурду дійшло. Ніхто не був покараний. Зробили таку збірну команду зі слідчих різних московських структур та описали цінності, які були у покійних. І ці цінності запакували належним чином, опечатали та здали слідчому. Там були гроші, цінності, золоті прикраси тощо. Потім, коли ми отримали доступ до матеріалів справи, ми кажемо: де гроші, де цінності? Слідчий каже: вони в мене зникли. Ми кажемо: як зникли? Це ж відповідальна посадова особа. Зникли реліквії людей, цінності людей, які залишилися діти. І ми тихенько закриємо на це очі? Слідчий відповів: я не повертатиму нічого, хтось із мого сейфа вкрав. Ми з цього приводу написали заяву, вона не отримала жодних наслідків.

Тому, коли зайшла розмова про відповідальність контртерористичного штабу, ну тут ще складніше, бо там все розмито, там незрозуміло, хто за що відповідає. Ця заява теж залишилася без чіткої відповіді. Усі заяви, які були, вони залишились без відповіді.

Чи отримали компенсації, що постраждали?

Маша Майєрс: Щодо постраждалих, яких ви захищали, які вони отримали потім грошові компенсації. Не знаю, як склалася доля тих людей, яких ви боронили. Їх було кілька десятків, наскільки я розумію, правильно?

Читайте також:  Туреччина випробувала балістичну ракету над Чорним морем

Ігор Трунов: 64 особи ми представляли. Потім, коли виграли Європейський суд, ще 200 звернулися, але вже терміни давності вийшли, процесуальні терміни вже не дозволяли. Тому 64 особи ми представляли це ті, хто насмілився звернутися до адвоката і наважився піти до суду.

Дмитро Губін: Чому наважився? Ви використали це слово для чого?

Ігор Трунов: Тому що подавати позови проти влади у Росії завжди небезпечно. Тому природно, що люди побоювалися і навіть не хотіли розмовляти на цю тему. Тому ось 64 сміливих, які звернулися, вони сформували певну нормативну базу, яка надалі підвищила ці цифри відшкодування шкоди. Ми ці позови формально виграли у Москві, вони отримали відшкодування. Але відшкодування було дуже невеликим, тобто не більше як 100 тисяч рублів. Це у разі, коли людина загинула. Та й близько 2 мільйонів євро вже в Європейському суді.

Нагадаємо, у відеоформаті стрім Stratera Show транслюється щодня у будні з 14:00 до 16:00 на сайті нашого видання aussiedlerbote.de.

.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я