Підвищення процентних ставок: Наслідки для позичальників

0
49
Після шести підвищення процентних ставок поспіль Європейський центральний банк (ЄЦБ) збирається сьогодні ще раз підвищити ставку. На думку економістів, інфляція, ймовірно, досягла свого піку. Проте явного послаблення споживчих цін у час не передбачається. Підвищення відсоткових ставок: «ЄЦБ продовжує відчувати проблему інфляції», – аналізує головний економіст Commerzbank Йорг Кремер.

Чому висока інфляція є небезпечною?

Що вища інфляція, то більше знецінюються гроші. Споживачі можуть дозволити собі дедалі менше за один євро». У квітні, згідно з першою оцінкою статистичного бюро Eurostat, споживчі ціни в єврозоні були на 7,0 відсотків вищими за рівень того ж місяця минулого року і, таким чином, явно вищі за цільовий показник ЄЦБ, що передбачає річний рівень інфляції в два відсотки в середньостроковій перспективі. “Інфляція – це як зубна паста: її легко видавити з тюбика, але дуже важко видавити назад”, – попередив тодішній глава Єврогрупи Жан-Клод Юнкер.

Наскільки великою є небезпека розкручування спіралі цін на заробітну плату?

Якщо у відповідь на високу інфляцію заробітна плата підвищується дуже сильно, це може призвести до подальшого зростання цін, оскільки компанії використовують підвищення заробітної плати як виправдання для подальшого зростання цін. В результаті заробітна плата та ціни штовхають один одного вгору. На думку головного економіста ЄЦБ Філіпа Р. Лейна, зростання заробітної плати поки що не є важливим джерелом високої інфляції. Звісно, ​​сказав він, центральний банк очікує, що заробітна плата зростатиме швидше тепер, коли профспілки відреагували на високу інфляцію. «Зростання зарплат вище, ніж зазвичай, але загалом він виглядає цілком справедливим. Але ми повинні стежити за цим», – сказав Лейн нещодавно в інтерв’ю тижневику Die Zeit.

Читайте також:  Міністр економіки сподівається на збереження мережі Galeria

Що робить ЄЦБ?

Вартові євровалюти борються із вперто високою інфляцією за допомогою серії підвищень процентних ставок. Підвищення ключових процентних ставок робить кредити дорожчими та уповільнює попит. Це допомагає знизити рівень інфляції. Однак це не відбувається відразу. Підвищення відсоткових ставок зазвичай відбувається із затримкою у півтора-два роки, пояснив нещодавно президент Бундесбанку Йоахім Нагель.

Якими є наслідки підвищення процентних ставок для ощадників?

Після кількох років затишшя ощадники одержують вигоду від зростання відсоткових ставок на гроші до запитання тощо. За даними порталу порівняння Verivox, середні відсоткові ставки за грошовими пропозиціями овернайт по всій країні становлять 0,97 відсотка, що більш ніж удвічі вище, ніж на початку року. У верхніх цінових категоріях установи пропонують 3 відсотки та вище. Ті, хто вкладає свої гроші на два роки, отримують у середньому 2,58 відсотка загальнонаціональних установ. В обох випадках процентні ставки в ощадних касах та кооперативних банках у середньому нижчі, за даними Verivox. Майже третина із 688 оцінених установ, як і раніше, нічого не платять по грошах «овернайт».

«Багато регіональних банків не поспішають передавати своїм клієнтам зростаючі відсоткові ставки», – сказав Олівер Майєр, керуючий директор Verivox Finanzvergleich GmbH. Крім того, висока інфляція підгризає заощадження, змушуючи їх втрачати цінність. Відповідно до звіту, середня реальна відсоткова ставка за грошовими пропозиціями овернайт, доступними по всій країні, наприклад, нині становить мінус 6,22 відсотка. Реальна процентна ставка – це відсоток за ощадними вкладами після вирахування рівня інфляції.

Що означає зростання процентних ставок для позичальників?

Позичальникам стало дорожче. За даними порталу порівняння Check24, у березні кредити на виплат коштували в середньому 7,05 відсотка і, таким чином, стали майже вдвічі дорожчими, ніж у березні 2022 року. За попередніми даними, ця тенденція збереглася і у квітні. Водночас інфляція також з’їдає борги.

Читайте також:  сім'ї з низькими доходами платять менше

Наскільки сильно постраждали будівельники?

Вони явно відчувають наслідки зростання відсоткових ставок на будівництво, які ґрунтуються на відсоткових ставках за федеральними облігаціями. Останнім часом спостерігається невелике зниження. Однак, за даними Check24, найближчими місяцями процентна ставка за десятирічними кредитами на будівництво знову підніметься до чотирьох і більше відсотків.

Це означатиме додаткові витрати на тисячі євро: При фінансуванні будівництва на суму 400 000 євро та середній відсотковій ставці 3,31 відсотка на рік (дата відсікання 1 травня) до кінця десятирічного зобов’язання виникнуть процентні витрати у розмірі 117 982 євро, підрахував портал порівняння. Щомісячний платіж складає 1770 євро. Якщо процентна ставка зросте до 4,50 відсотка, це означає додаткові витрати у розмірі 41 593 євро і щомісячний платіж на 397 євро більше. Підвищення відсоткових ставок зачіпає тих, кому потрібний новий кредит чи подальше фінансування кредиту нерухомість. Для поточних іпотечних кредитів зазвичай нічого не змінюється.

Що означає підвищення процентних ставок для держави?

Протягом багатьох років держава мала змогу отримувати свіжі гроші порівняно дешево. В останній рік ситуація суттєво змінилася. Держава змушена платити значно більше грошей за свої кредити у вигляді облігацій. За словами федерального міністра фінансів Крістіана Лінднера (СвДП), витрати федерального уряду лише на виплату відсотків за кредитами за два роки зросли вдесятеро: з приблизно 4 мільярдів євро у 2021 році до приблизно 40 мільярдів євро цього року.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я
Введіть символи зображені вище :