Поет Дем’ян Кудрявцев про Мета-Росію на форумі “СловоНово”

0
259

Aussiedlerbote продовжує серію публікацій із незалежного фестивалю сучасної російської культури «СловоНово», організованого Маратом Гельманом. Тут зібрався колір нової російської еміграції, тут вперше заявлено концепцію «Мета-Росія».

Скріншот відео / Movchans / youtube.com

Дем’ян Борисович Кудрявцев, російський медіаменеджер та підприємець, а також видавець, поет та письменник. Він третій речник цивілізаційної панелі «СловоНово» після фінансиста Андрія Мовчана та політтехнолога Станіслава Бєлковського. Дем’ян Кудрявцев – про принципи Мета-Росії, соціальні мутації та шляхи російської цивілізації.

Попередні публікації про Мета-Росію з форуму «СловоНово»:

Дем’ян Кудрявцев: спільності – це соціальні мутації, вони повинні бути різними

– Мене як поета насамперед посідає питання: як жити завтра. Я згоден з Андрієм Мовчаном та Станіславом Бєлковським у якихось окремих моментах. І не згоден у всьому іншому – як і належить. Зі Стасом я згоден у тому, що культура чи цивілізація – це форма існування людства, необхідна для того, щоб були випробувані різні шляхи пізнання.

Ці спільності – як мутації всередині людського виду. Вони необхідні, бо невідомо, який шлях виявиться найефективнішим. У діапазоні сотень тисяч років ми не знаємо, яка цивілізація зможе народити того вченого, який урятує нас від неминучої загибелі Землі, Сонячної системи тощо. І для того, щоб дати цьому багато варіантів, ми маємо бути різними, ми не повинні бути однаковими. Спільності, якщо на них «з неба», це спосіб існувати по-різному.

Дем’ян Кудрявцев: за те, що ми різні, треба платити – кров’ю

Цим треба дорожити. І це має ціну, сьогодні ми цю ціну платимо. Ми, і значно більшою мірою її платить Україна. Це ціна за те, що ми є іншими. І це помилки – тому що мутацій не буває без помилок. Адже все це хвастощі – про те, що Росія, Радянський Союз, розпалася без крові.

Дем’ян Кудрявцев: штучні спільності розпадаються; безкровність, як диво

Це головна проблема російськості – її миттєвість. Ми дивимось на все «сьогодні». Нам потрібне чудове «завтра» – але обов’язково сьогодні. А в історичному процесі це дуже короткі проміжки. Що означає «ми розлучилися без крові»? Ось вона: кров, з якої розпадається Радянський Союз. Вона ллється сьогодні. Ці процеси природні, хоч би як ми хотіли іншого. Неприродним було б, якби кровопролиття не сталося. Це було б диво. І воно теж відбувається. Чехи зі словаками розлучилися без крові, це диво. А югослави та росіяни розлучаються з кров’ю. Це об’єктивна штука, її треба пережити. Не всі із сотень тисяч людей її переживуть у фізичному сенсі. Але це ціна, яку ми платимо, і вони платять за те, що ми намагаємося зрозуміти, хто ми такі.

Читайте також:  Виступ Сі Цзіньпіна: головне з промови китайського лідера

Дем’ян Кудрявцев: Мета-Росія та еміграція – спосіб зберегти цивілізаційну сутність

І еміграція – це також ціна. На мою думку, чудова така ціна, яку ти платиш, а тобі від цього ще й якийсь досвід. Неможливо жити нізащо не заплативши. Тому питання для мене полягає в тому, як з найменшими втратами зберегти, розвинути і тим самим змінити ту цивілізаційну спільність, якою завтра може стати Росія.

Дем’ян Кудрявцев: марно зберігати єдність, якщо немає політичної нації

І тут важливо зрозуміти, що ми зберігаємо. Ось Стас казав, що він не дорожить просторами нашої Батьківщини. А я скажу набагато більше: я не дорожу просторами, і я не дорожу єдністю нашої Батьківщини. Відсутність політичної нації в країні, яка намагається залишитись спільнотою – це небезпечна річ. Має бути навпаки: люди мають бути різні, а політична нація має бути одна.

Розпад держави – це нормально

Але якщо з нами цього не трапилося, не склалася політична нація – давайте не заганятимемо себе у щось штучне. Якщо спільноти мають бути різні, то хай і в російській цивілізації вони будуть різні. Наприклад, п’ять держав, а чи не одне. Якщо ці п’ять захочуть потім об’єднатися довкола наступного багатства, вони об’єднаються.

Дем’ян Кудрявцев: не варто захищати державу, що розпадається, не дивлячись на жертви

Ніхто не сказав, що є якийсь тотем, якийсь важливий статут, який ми маємо захистити. І єдність Росії не такий статут; навіть якщо в процесі його спочатку розпаду, а потім об’єднання знову буде ціна, яку теж доведеться заплатити: розділені сім’ї, жертви і так далі.

Розумієте, це як величезний мурашник, в якому є особини, що по-різному живуть, виконують різні функції. Але це не означає, що у них немає або не може бути єдиних цінностей, які об’єднують їх.

Дем’ян Кудрявцев: цінності поєднують, але не Пушкін

До речі, Андрій згадав Пушкіна, як цінність, що об’єднує. Пушкін – це не цінність, вибачте мені. Хоч як це жахливо звучало в устах поета – але ні. Пушкін – це упаковка цих цінностей. Чи не Пушкін цінний сам по собі. А те, що «добрі почуття, я лірою пробуджував…» – ось це цінність. І тому постає питання: які прагматичні цінності у нас, як у потенційної завтрашньої спільноти, можуть бути? І методи, і дії наші повинні виходити з цього.

Читайте також:  «Біопіратство» кенійських баобабів

Дем’ян Кудрявцев: три цінності, які можуть стати основою Мета Росії

Я знаю таких цінностей три. Тому що, по-перше, як кожному єврею мені подобається загравання із сусідськими культами. А по-друге, тому що у Росії є традиція трьох цінностей. Власне, саме три сьогодні Володимиром Володимировичем і використовуються: великодержавство, православ’я та народність. Я б ось їх усі й скасував. І створив би свої цінності на основі відторгнення від цих.

Дем’ян Кудрявцев: перша цінність – верховенство інституцій, балансування проти узурпації

Дуже хочеться, по-перше, скасувати самодержавство будь-якого типу і взагалі будь-яке «само». Росія майбутнього, на мій погляд – це Росія інститутів. Жодних «само», тільки інституції – це перше. Роль людини в метавсесвіті, Мета-Росії, може бути зведена до волевиявлення за допомогою деяких технологій. Суть цієї ролі полягає в наступному: «Будь-який підхід може бути порушений будь-якою людиною, тому що людина недосконала».

Дем'ян Кудрявцев: Мета-Росія та еміграція – спосіб зберегти цивілізаційну сутність.  Скріншот відео / Movchans / youtube.com

Немає святого. І верховного судді теж немає – чи сидить він на троні чи у в’язниці. Нема нікого, кому я готовий був би довірити наше завтра. Мені здається, що ми маємо перестати цього чекати і на це сподіватися. Ми повинні створити інструменти та інституції, які краще будуть нас захищати, чим більше вони будуть розділені. Інакше кажучи, ми повертаємось до того, що насправді головне і над чим ми маємо працювати: це не об’єднання, а роз’єднання. Роз’єднання для того, щоб ми балансували один одного, щоб ніхто завтра не міг нічого узурпувати.

Що таке принцип поділу влади на практиці

Як казав Володимир Ілліч Ленін, найвищої практики політичної боротьби: «Перш ніж остаточно об’єднатися, треба спочатку рішуче розмежуватися». Це не означає лаятись у Фейсбуці. Це означає, що кожен має захищати якусь свою галявину, балансуючи, заперечуючи та не даючи іншому зробити дурість.

Дем’ян Кудрявцев: просвітництво – другий принцип Мета-Росії

Друге – це просвітництво. Основна проблема людей, які йдуть сьогодні у військкомати, це їхня жахлива неосвіченість. Вина за це лежить не на них, ясна річ. Свідома відмова від освіти це те, що держава заради утримання своєї влади робила багато років. І в Російській імперії є багато системних прикладів. І Радянський Союз був на цьому практично побудований, незважаючи на загальну середню освіту. Та й вільна Мета-Росія має нарешті почати з освіти.

Невигідність освіти – ми також грішні

Держава цим не займалася, тому що просвітою займатися невигідно. По телеку повинні показуватись програми, які приносять рейтинги, а не ті, які роблять людей складнішими. Турбота про простоту це антиосвіта. Турбота про прямолінійність, турбота про доступність – усе те, що провокувала наша влада останнім часом. І ми самі часом це робили, намагаючись завоювати бодай якусь групу підтримки. Загалом, просвітництво – це другий компонент ціннісної тріади.

Читайте також:  чи може повторитися Карибська криза

Дем’ян Кудрявцев: кооперативність як основа Мета-Росії

Та й третє – це кооперативність. У певному сенсі про це говорив Андрій Мовчан. Але я вважаю, що ці приклади ширші – не лише євреї. Це й корейці. І Індія, яка кермує Силіконовою долиною – саме тому, що вони пам’ятають увесь час про «свої»: необхідність проникнення культури, взаємодопомоги і так далі. І китайські громади у всьому світі.

Це практично всі, хто намагався зберегтися та вижити в період модернізації своєї Батьківщини – неважливо, усередині чи зовні країни. Усі ці люди присвятили себе кооперації. Вони дбали про взаємодопомогу та взаємозбагачення, тому що ресурс сьогодні вимірюється у фінансах та в грошах. Якщо ви бажаєте, щоб вам давали візи, станьте багатими. Як саудити. Це дуже важливо. Стати багатими і вам даватимуть візи: іранцям візи дають, а сирійцям немає.

Якщо ви бажаєте, щоб вам давали візи, станьте багатими.  Як саудити.  Це дуже важливо.  Стати багатими і вам даватимуть візи: іранцям візи дають, а сирійцям немає.  Скріншот відео / Movchans / youtube.com

Так, іранці не мають багатьох інших речей: інституціоналізації і так далі. Але вони, безумовно, мають корпоративну допомогу. Вона дозволяє розбагатіти, диверсифікувати багатства та зняти напругу у суспільстві.

Дем’ян Кудрявцев: що не дає нам йти вперед

Безумовно, для цього сьогодні є маса технологічних інструментів. Але технології тут не мета, а засіб для того, щоб допомагати одна одній. Одним клацанням ми дізнаємося, що відбувається в Зюзіно, Тель-Авіві, тут або в Америці. Листи йдуть швидше, ніж ми можемо на них відповісти. І ось на основі цього можна справді щось створити.

На жаль, проти всього цього працює безліч обмежень. Закрито канали для масової освіти. Інструментарій сьогодні слабкий та працює проти корпоративності. Ну і багаж минулого тисне, від якого я, як і Станіслав Бєлковський, пропоную відмовитись.

Почати просвітництво з себе, і нехай держава Росія розвалюється

Загалом просвітництво в тріаді первинне, хоча б тому, що з себе можна почати просвітлюватися. Ну а потім далі між собою кооперуватися та разом інституціалізуватися. Ось таку я хотів би бачити цивілізацію чи спільність Мета-Росія. І не важливо, чи буде там одна країна чи кілька.

Наприклад, англосаксонська цивілізація, що охоплює всю землю, велика англійська культура – ​​вона ж охоплює кілька країн. Вони різні між собою, але кооперуються навколо спільних цінностей. Можливо так буде і з цивілізацією Мета-Росія.

.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я