Саудівський форум збере бізнесменів із США

0
117

Топ менеджери Уолл-Стріт та бізнес-еліта США візьмуть участь у головному інвестиційному заході, який розпочнеться 25 жовтня.

Саудівський форум збере бізнесменів із США.

Президент Джо Байден пообіцяв «наслідки» для американо-саудівських відносин у зв’язку з рішенням ОПЕК+ цього місяця скоротити цільові показники видобутку нафти. Ер-Ріяд захищав їх як сприятливі для стабільності ринку, тому саудівський форум збере бізнесменів зі США.

У результаті суперечка двох країн стала останньою тінню, кинутою на щорічну Інвестиційну ініціативу майбутнього (FII). Остання сильно постраждала від бойкоту Заходу. Це пов’язано із вбивством саудівського журналіста Джамаля Хашоггі у 2018 році та пандемією коронавірусу у 2020 році.

FII відновився у 2019 році після галасу навколо вбивства Хашоггі саудівськими агентами. Інцидент привернув увагу до гучних імен із фінансових, оборонних та енергетичних компаній. Останні мають стратегічні інтереси у найбільшій країні-експортері нафти, але отримують відносно мізерну іноземну притоку.

Саудівський форум збере бізнесменів: американські інвестиції

На порядку денному топ-менеджери Goldman Sachs, Blackstone, Bridgewater Associates, Boeing та Franklin Templeton. Goldman Sachs відмовився від коментарів, решта не дала відповіді. За даними Refinitiv, минулого року JPMorgan і Goldman Sachs заробили майже 77 мільйонів та 42 мільйони доларів відповідно. Джерело заробітку – інвестиційно-банківські комісії в Саудівській Аравії. JPM залишається на вершині рейтингу у 2022 році з більш ніж 39 мільйонами доларів.

“Я не бачу, щоб американські компанії уникали Саудівської Аравії через недавню політичну напруженість”, – сказав Адель Хамайзія, керуючий директор Highbridge Advisory і запрошений науковий співробітник Гарвардського університету.

«Американські компанії будуть важливим партнером для інвестицій та зростання Саудівської Аравії у традиційних секторах, а також у «нових» областях. Вони включають туризм, розваги, виробництво електромобілів, технології та місцеву оборонну промисловість», – сказав Хамаїзія.

Читайте також:  Діловий клімат покращується, хоча німецькі банки штормують Важливий індикатор економіки, діловий клімат Ifo значно виріс у березні. Це вже п'яте зростання економічного барометра поспіль. Сьогодні о 10:37

FII є демонстрацією плану розвитку наслідного принца Мохаммеда бін Салмана “Бачення 2030”. План спрямований на досягнення економічної незалежності від доходів з нафти за рахунок створення нових галузей. Вони також створять робочі місця для мільйонів саудівців та залучать іноземний капітал.

Проблеми реалізації «Бачення 2030»

Прямі іноземні інвестиції, як і раніше, відстають від цільових показників, хоча спостерігається певний розвиток у нових секторах. Минулого року Boeing уклав оборонний контракт на 80 млн доларів, Fedex оголосила про 10-річний інвестиційний план на 400 млн доларів у найбільшій близькосхідній економіці.

Проте, приплив ПІІ (прямих іноземних інвестицій) у першому півріччі становив 4,07 млрд доларів. Це становить приблизно п’яту частину від 19,3 млрд. доларів, які були отримані в 2021 році. Інвестиції включають 12,4 млрд. доларів в інфраструктуру нафтопроводів компанії Aramco.

Проте, зберігається невизначеність щодо нормативно-правового та податкового середовища. Інша проблема – високі операційні витрати, брак кваліфікованої робочої сили.

Саудівський форум збере бізнесменів із США.  Економічний форум пройде в Ер-Ріяді, незважаючи на протиріччя між США та Саудівською Аравією.  Фото: lawepw/wikipedia.org

«Потоки ПІІ наполегливо залишаються незмінними та низькими, нижчими за 1% ВВП. Деякі відомі імена, які інвестували, досягли скромного успіху, навіть за підтримки уряду», — сказав Джастін Александер, директор Khalij Economics та аналітик країн Перської затоки в GlobalSource.

Таким чином, волатильність нафтового ринку підвищили ставки для уряду у реалізації «Бачення 2030». Воно включає проект вартістю 500 мільярдів доларів будівництва величезної високотехнологічної економічної зони на Червоному морі під назвою NEOM. Зона призначається для розміщення дев’яти мільйонів людей.

Саудівський форум збере бізнесменів, але уряд не може дозволити собі нескінченно стимулювати економічний розвиток. “В даний час реальної альтернативи немає, вітчизняний бізнес не підходить для цієї ролі, прямі іноземні інвестиції продовжують розчаровувати”, – сказав Ніл Куїлліам, науковий співробітник Chatham House.

Читайте також:  4-денний тиждень не для всіх секторів економіки

.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я
Введіть символи зображені вище :