Що таке синквейн і як його правильно скласти

0
51

Синквейн використовують у дидактичних цілях у шкільній освіті. Нерифмований вірш вважають ефективним методом розвитку образної мови у дітей. Як розвивати дитину за допомогою синквейну та як її складати, знають педагоги та автори синквейнів Дмитро Петров, Світлана Яковлєва, Тетяна Нестерова, Оксана Федосова.

Що потрібно знати про синквейн

Що таке синквейн? Синквейн – віршована форма, що з'явилася США на початку XX століття під впливом японської поезії. Слово «синквейн» походить від французького «cinquains» ('п'ятірші'). Нерифмований текст складається з п'яти рядків, збудованих за певною схемою.

Появу синквейну пояснюють спробою європейців підкорити магічну форму японської поезії. Батьками незвичайного п'ятивіршів вважаються японські хайку, ута і сідока. Вперше синквейн на обговорення критиків представила на початку XX століття американська поетеса Аделаїда Крепсі.

Переваги такої віршованої форми:

 • загальнодоступність;
 • конспективність;
 • ємність змісту.

Автор блогу Дмитро Петров дає приклади кількох строфічних модифікацій, розроблених у жанрі синквейну:

 • синквейн-метелик (складається з 9 рядків у співвідношенні 2–8–6–4–2–8–6–4–2);
 • зворотний синквейн у співвідношенні складів 2-8-6-4-2;
 • дзеркальний синквейн: 2 синквейни, один з яких пишеться за звичайною (2-4-6-8-2), а другий за зворотною схемою (2-8-6-4-2);
 • корона синквейнів (п'ять синквейнів утворюють вірш);
 • гірлянда синквейнів (за прикладом “вінка сонетів”).
Вчителька проводить урок: Pixabay

Окремим видом п'ятивірш вважають дидактичний синквейн. Його широко використовують у педагогічній практиці для розкриття теми та закріплення інформації, отриманої на уроці.

Дидактичний синквейн відрізняється від поетичного тексту тим, що в ньому необов'язково дотримуватися складової системи (22 стилі) і можна відступати від правил. Наприклад, головна тема або резюме можуть формулюватися не одним словом, а словосполученням, фраза може складатися з трьох-п'яти слів, а дії описуються складовими присудками.

Щоб синквейн склався в унікальну віршовану форму, необхідно думку перевести на образ. Цим прийомом часто користуються вчителі, які викладають мову та літературу у старших класах. Світлана Яковлєваавтор наукової статті “Методи синквейну для вивчення різних регіонів”, вважає, що синквейн – ефективний метод інтерактивного навчання та об'єктивний спосіб діагностики результатів сформованих компетенцій.

Читайте також:  Британські батьки отримають 30 безкоштовних годин догляду за дітьми на тиждень

Для молодшої та середньої школи синквейн підходить як прийом у розвитку образного мислення та мови у дітей. П'ятивірш допомагає аналізувати образи, події, моральні цінності. У незвичайній віршованій формі можна легко передати думки та враження від прочитаного твору, визначити свою позицію та виразити коротко ставлення до інших людей.

Дівчинка з довгу кіску в червоній футболці сидить за столом і пише в зошит
Дівчинка пише: Pixabay

Як скласти синквейн?

При складанні класичного синквейну важливо зберегти правильну складову систему. Усього має налічуватися 22 склади. По рядках їх розбивають у відсотковому співвідношенні 2–4–6–8–2, що відповідає законам силлабо-тоніки. Автори наукової статті «Можливості синквейну в роботі з формування лексичного боку мови у дошкільнят з моторною алалією» Тетяна Нестерова, Оксана Федосова рекомендують складати нерифмоване п'ятивірш за таким принципом:

 • У першому рядку ставлять одне іменник, що означає поняття чи тему.
 • У другому рядку — 2 прикметники, які описують основне поняття.
 • У третьому рядку розміщують 3 дієслова, що розкривають дію.
 • Четвертий рядок містить афоризм (фразу чи речення), що показує ставлення до теми.
 • У п'ятому рядку завершальним стає одне слово – синонім до основної теми.

При складанні дидактичного чи поетичного синквейну починайте зі слова, пов'язаного з основним поняттям чи темою.

Як зробити синквейн на тему “Сім'я”? Доберіть до слова «Сім'я» синоніми, прикметники та дієслова. Розставте їх у правильній черговості, враховуючи кількість складів у кожному рядку.

***

Родина, сім'я.

Міцна, сильна.

Гріє, зберігає, вірить.

Моя дитяча колиска.

Граніт.

***

Як скласти синквейн про кохання? Розкриваючи таке широке поняття, як кохання, використовуйте синквейн-метелика з розширенням за схемою 2–8–6–4–2–8–6–4–2.

***

Кохання!

Безмежна, вірна.

Надихає, цінує.

Моя душа!

Мрія!

Паряча, душевна.

Не забувається.

Носить на руках.

Романе!

***

Жінка з короткою стрижкою, сидячи в бібліотеці і читає книгу хлопчика. Хлопчик одягнений у картату сорочку
Мама читає синові книгу: Unsplash/Adam Winger

Незвичайні вірші стають затребуваними, якщо потрібно коротко виразити ставлення до людини. Який приклад синквейну про бабусю? Наповніть п'ятивірш найтеплішими словами, які з нею асоціюються. Необов'язково дотримуватися складової схеми, якщо вірш дидактичний.

Читайте також:  Нурали Аліп прибув до розташування збірної Казахстану

***

Бабуся!

Кохана, рідна.

Обіймає, цілує, гладить.

Спогади з дитинства.

Бабуся!

***

Слів для рідної людини багато знайдеться. Якщо вони не укладаються в 5 рядків, розширте синквейн про бабусю до 9 рядків або складіть дзеркальний варіант, що складається з двох віршів за звичайною (2–4–6–8–2) та зворотною схемою (2–8–6–4–2 ):

***

Бабуся!

Рідна моя!

Чекає, довіряє.

Згадує про мене завжди.

Бабуся!

Бабуся!

Любить своїх онуків серцем.

Підтримує нас.

Ласкава!

Бабуся!

***

Складати такі п'ятивірші можна з приводу. Вони замінять звичне вітання зі святом, допоможуть виділити головне у прочитаному тексті. Дітям синквейни розвивають пам'ять, тренують навички швидкого підбору синонімів, прискорюють складання асоціативного ланцюжка.

Креативна дівчинка
Дівчинка креативно мислить: Freepik

Складання синквейнів – цікаве заняття для дорослих та дітей. Головне — розібратися у правилах складання цих віршів та трохи потренуватися, підбираючи прості поняття та слова, з якими стикаєтеся щодня.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я