Споживання літію до 2050 року зросте у 200 разів

0
337

Один із «будівельників» майбутнього високих технологій – літій – перебуває у явному дефіциті вже сьогодні.

Споживання літію

Цьому рідкоземельному металу давно дано зелене світло. Без літію неможливо буде перейти на відновлювані джерела. Від дефіциту цього металу вже страждає цифрова економіка. В наявності пристрасті по рідкісному елементу — споживання літію до 2050 року зросте у 200 разів.

Виявилося, що літій є не лише критично важливим елементом для сьогоднішньої цивілізації. Без нього під великим питанням залишається наше майбутнє. І йдеться не про смартфони, батареї та акумулятори. Частка участі літію в технологічних ланцюжках набагато ширша.

Споживання літію постійно зростає і до 2050 загрожує збільшитися в 200 разів. Фото: Rachel Jarboe / unsplash.com

Поза сумнівом цінність цього рідкісноземельного металу стала особливо відчутною в умовах дефіциту, що намітився.

Потреба літії очевидна

 • Атомна енергетика та електрокари.
 • Мікрочіпи та напівпровідники.
 • Скляна промисловість та кераміка.
 • Літій-іонні акумулятори.
 • Гаджети та батарейки.
 • Танки та стрілецьку зброю.
 • Сонячні батареї та вітряні турбіни.
 • Кольорова та чорна металургія.

І цей список лише зростатиме. Так само, як і сфери застосування літію. Зупинимося на його властивості, способи видобутку та прогнози на майбутнє.

Споживання літію до 2050 року зросте у 200 разів: що відомо про метал

Про існування літію знали ще у 19 столітті. Його використовували при виготовленні порцеляни та скла. У 20-му столітті він почав активно використовуватися в металургії та атомній енергетиці.

Нарешті, з настанням 21 століття літій зайняв почесне місце у цифровій економіці. Насамперед у виробництві гаджетів та електрокарів. До речі, до 2023 року усі брендові підприємства автомобілебудування перейдуть на масове виробництво електромобілів. При цьому щорічний випуск 15 млн електрокарів вимагатиме близько 100 тис. кг літію.

Зокрема, для виготовлення батареї для Tesla потрібно 63 кг цього рідкісноземельного металу.

Читайте також:  Японія спішно переозброюється через амбіції Китаю

У світі налічується лише 40 родовищ літію. Фото: Markus Spiske/unsplash.com

Літій – хімічно високоактивний метал, тому спосіб його видобутку дещо відрізняється від інших. Існує два способи: у шахтах чи кар’єрах та з підземних розсолів. На сьогодні налічується лише 40 розробок, і цього дуже мало. Тому такий важливий процес переробки літію.

У майбутньому передбачається отримувати близько 20% літію з перероблених батарей та брухту. Інакше до 2050 року доведеться освоїти ще 234 копальні. Причому для їх запуску може знадобитися щонайменше п’ять років.

Споживання літію: трохи цифр

Почнемо з того, що літію, здобутого минулого року, у 2040 році вистачить лише на місяць. Проблема очевидна. При цьому основною проблемою були і залишаються ланцюжки постачання літію. Безумовно вони мають масштабуватись. Сьогодні левова частка цього рідкісноземельного металу задіяна у виробництві електромобілів.

При цьому на накопичувачі енергії поки що припадає набагато менше літію. До 2050 року картина має кардинально змінитись, оскільки зросте попит на відновлювані джерела. За найближчими прогнозами, до середини століття ми матимемо перевернутий баланс.

До 2050 року на виробництво акумуляторів для електромобілів буде припадати лише третина літію, що видобувається. Фото: Gorodenkoff/shutterstock.com

Дві третини літію піде на накопичувачі енергії і лише одна на акумулятори для електромобілів. Якщо ж цього не станеться, то уряд не досягне нульового показника викидів СО2. Принаймні США та Євросоюз зобов’язалися досягти нульової позначки парникових викидів до 2050 року.

Саме у зв’язку з цим важливий інший аспект, а саме інвестування у довгострокові поставки літію. До речі, не за горами така подія, як Форум Benchmark Week 2022, який відбудеться у Лос-Анджелесі у листопаді цього року. Його головною темою стане обговорення проблеми дефіциту літію у всьому світі.

.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я