Відновлення Маріуполя: який реалістичний сценарій?

0
292

Відновлення Маріуполя – дуже складне завдання. Місто досить сильно зруйноване через бойові дії. Які реалістичні сценарії відбудови розповів урбаніст Лев Владов.

відновлення Маріуполя / rospoint / shutterstock.com

Кілька днів тому було опубліковано ексклюзивний матеріал від видання The Village. У розпорядженні редакції опинився майстер-план відновлення зруйнованого Маріуполя, підготовлений Єдиним інститутом просторового планування на замовлення Мінбуду Росії. Про існування майстер-плану повідомляли ще влітку, але досі він не був доступний широкому загалу. Нагадаємо, за повідомленнями очевидців та знімків із супутників, видно суттєві руйнування міста. Багато будинків не підлягають відновленню. Крім цього, на околицях міста виявлено масові поховання та братські могили.

Відповідно до плану Кремля, в Маріуполі тепер мають побудувати, наприклад яхт-клуб «Азовсталь», Російський драматичний театр. Нагадаємо, театр і завод «Азовсталь» — це ті місця, які зазнавали масованих атак з боку російських військ.

Так званий план відновлення є дуже далеким від реальності, вважає урбаніст.

«Для початку давайте відразу обмовимося, що не ставитимемося серйозно до якихось російських документів, які застосовуються до українських міст. І те, що назва цього документа звучить концепція майстер-плану, а не майстер-план. Але навіть майстер-план — це не офіційно прийнятий документ. Загалом у російському законодавстві це така собі презентація бажань містобудівників.

Відповідно, ця концепція майстер-плану є якимось набором мрій про те, як населення Маріуполя збільшиться в два-три рази протягом 12 років. Незрозуміло за рахунок кого та чому.

Йдеться про те, як вони відбудують територію заводу «Азовсталь» під технопарк, де будуть всякі офісні будівлі та різні виробництва, як вони відновлять історичний центр міста, відновлять там архітектуру, звичайно, там зітруть частину історії, збудують новий театр тощо. Але знову ж таки, треба розуміти, що це скоріше політичний жест, це якийсь політичний хід, створений для того, щоб продемонструвати, що ось якась робота з Маріуполя вже йде. Але насправді ставитись до цього серйозно не має жодного сенсу», — каже Лев Владов.

Читайте також:  Реакція в Індії на обрання Сунака прем'єр-міністром Британії

Відновлення Маріуполя: який реалістичний сценарій?

«Сьогодні, звісно, ​​йдеться про відновлення первинних базових соціальних потреб. Тобто, це робота транспорту, робота систем опалення, водопостачання. Я думаю, що зараз із цим великі проблеми. Звісно, ​​Маріуполь у жодному разі не буде покинутим містом, бо воно має чудове географічне положення. І навіть незважаючи на втрату великого заводу, там є інший завод, величезний ММК імені Ілліча. Маріуполь все одно буде містом, яке так чи інакше розвиватиметься. І дуже сподіваємося, що його розвиватимуть саме українці», — каже урбаніст.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я