ЄЦБ має намір знову підвищити відсоткові ставки

0
41
ЄЦБ має намір знову підвищити відсоткові ставки: після помірного підвищення відсоткових ставок Федеральною резервною системою США Європейський центральний банк (ЄЦБ) на своєму сьогоднішньому засіданні також має намір ще раз підвищити ставки. Більшість економістів очікують, що ключові відсоткові ставки в єврозоні будуть підвищені на 0,25 процентних пункти. Але не виключено підвищення на 0,50 пункту.

Федеральна резервна система США вчора підвищила ключову процентну ставку на 0,25 процентного пункту для боротьби з високими споживчими цінами – це було десяте підвищення поспіль. Центральний банк найбільшої економіки світу не став брати на себе зобов’язання щодо припинення відсоткових ставок на найближчих засіданнях.

“Наша грошово-кредитна політика залежить від того, що буде далі”, – сказав глава ФРС Джером Пауелл. Він уточнив: «Ми готові зробити більше, якщо посилення грошово-кредитної політики буде виправдане». Він чіткіше відповів на питання про те, чи можливе зниження відсоткових ставок у найближчому майбутньому. Наразі такої можливості немає, наголосив Пауелл.

“Це може бути останнє підвищення ставки в поточному циклі”, – написав Фрідріх Хайнеманн, економіст Центру європейських економічних досліджень. Як і ЄЦБ, ФРС стикається з уперто високою базовою інфляцією. Однак наразі ФРС, крім іншого, допомагає банківській кризі.

Вплив на економіку важко передбачити

Після краху двох фінансових установ США в березні кілька днів тому звалився і First Republic Bank. Ця остання турбулентність у банківському секторі може мати такий самий ефект, як і підвищення відсоткових ставок, і знизити попит через обережніше кредитування. Голова ФРС Пауелл також робить ставку на це. “Якщо банки підвищать свої кредитні стандарти, це може призвести до посилення кредитування аналогічним чином”, – сказав він. Але неможливо точно передбачити, якою мірою це вплине на економіку, сказав він.

Читайте також:  Лінднер готує податкові пільги: кого це торкнеться

Стримування інфляції – класичне завдання центральних банків. Якщо відсоткові ставки зростають, приватні особи та підприємства змушені витрачати більше грошей на кредити – або позичати менше. Темпи зростання знижуються, компанії можуть просто перекласти підвищення ціни інші компанії – й у ідеалі рівень інфляції знижується.

Водночас існує небезпека задушення економіки. Висока інфляція у США останнім часом уповільнилася більше, ніж очікувалося. У березні споживчі ціни зросли на 5,0% порівняно з тим же місяцем минулого року. Однак це ще далеко від цільового рівня інфляції в 2 відсотки в середньому.

У квітні інфляція у єврозоні знову дещо прискорилася. Згідно з першою оцінкою статистичного бюро Євростат, споживчі ціни у валютній зоні 20 держав були на 7,0 відсотків вищими за рівень того ж місяця минулого року. У березні річний рівень інфляції значно знизився з 8,5% до 6,9%. З липня минулого року ЄЦБ підвищував процентні ставки у єврозоні шість разів поспіль. Наразі ключова процентна ставка у валютній зоні становить 3,5 відсотка. У США ключова процентна ставка знаходиться у коридорі від 5,0 до 5,25 відсотка після останнього підвищення ставки.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я
Введіть символи зображені вище :