Європейська енергетична криза: оцінка та перспективи

0
106

Погода, поновлювані джерела енергії або припинення впливу Росії на ринок — розмірковуємо разом із експертом, що знижує кризовий тиск на енергетику Європи.

Європейська енергетична криза

Ціни на газ досягли мінімумів значень початку року, при цьому постачання з Росії на історично мінімальному рівні, трубопроводи зруйновані, а війна триває. Європейська енергетична криза добігає кінця або це тимчасове зниження через погодні умови та «зелені джерела енергії» — Aussiedlerbote поговорив з експертом в енергетичній галузі.

Зараз на ринку Європи “короткостроковий надлишок газу”, стверджують у газеті. Провідний аналітик Фонду національної енергетичної безпеки РФ Ігор Юшков сказав Aussiedlerbote, що це пов’язано з теплою осінню та постачанням ЗПГ. За великим рахунком, у жовтні Європа не витрачала газ — відновлювані джерела енергії (ВІЕ) поки значною мірою цьому допомагають. Вітрена погода для північного заходу регіону та дощі поки що дозволяють використовувати ВІЕ-енергію, замість «викопної».

Однак однією з найважливіших причин став повноцінний запуск атомних станцій, які не могли працювати повною мірою через пересохлі водосховища — дощі їх наповнили.

Все це і значно зниження споживання електроенергії, яке лобіювали політики ЄС, дозволили на початок опалювального сезону в Європі підійти із заповненими газосховищами, каже Юшков.

Проте він зазначає, що «низька ціна» $1000 за тисячу куб. метрів газу це все одно дорого. Наприклад, на початку 2020 року такий обсяг оцінювався у $150. При цьому прогноз «Газпрому» та особисто політика Дмитра Медведєва про $4000 за тисячу куб. метрів газу поки що не збувається. Хоча експерт зазначив, що така оцінка давалася російськими представниками на зимовий період та його кінець — коли обсяги запасів газових сховищ зменшаться.

«Ситуація є досить складною. Найімовірніше, це буде найкризовіший опалювальний період в історії Європи — як вони його пройдуть поки невідомо. Оскільки зараз для ринку надто багато факторів, щоб робити якісь точні пророцтва. Серед них можливе перекриття Україною транзиту газу через свою територію, чи будуть обмежені постачання ЗПГ, чи конкуренція з Азіатським ринком і таке інше», — каже Юшков.

Читайте також:  Протести фермерів та рибалок проти сільськогосподарської політики

У Росії закінчилися інструменти впливу на ринок

У будь-якому випадку Кремль закінчив інструменти впливу на вартість газу в Європі. Якщо раніше «Газпрому» доводилося самостійно, інколи ж випадково утримувати максимально високу ціну, то зараз цього впливу немає.

Нагадаємо, що зараз Китай на 8,5% знизив обсяги споживання сировини — у країні може розвинутись криза через жорсткі антикоронавірусні заходи. А Україна може перекрити транзит через недоплати «Газпрому» — одну з гілок цього трубопроводу Україна перекрила на окупованій Росією території — на Луганщині.

Однак Юшков вважає, що Росія стала лише одним з факторів, що забезпечили енергетичну кризу, що протікає Європі. За його словами, ще на зорі 10-х років європейська влада почала закликати великих гравців енергетичного ринку відмовлятися від інвестицій у видобуток копалин чи інфраструктуру для них на користь переходу до ВДЕ.

Він також зазначає, що криза в ЄС почалася ще в другому кварталі 2021 року, а Росія продовжувала постачання на європейський ринок в повному обсязі аж до літа 2022. Тільки на початку червня «Газпром» почав виводити з експлуатації двигуни «Північного потоку-1». », чи вони дійсно виходили з ладу. При цьому повністю закрили поставки тільки з 3 вересня.

Зараз — до початку опалювального сезону і вітрогенераторами з гідроенергостанціями, що працюють, криза здається загасаючою. Однак чи так це поки що однозначно сказати складно. Якщо розглядати попередні зимові періоди в Європі, то найвище зростання цін на енергоносії відбувалося до кінця зими, коли сховища виснажувалися.

Повноцінний вихід із кризи

Якщо ринок покаже подібні тенденції і цього року, то 2023 рік може стати складнішим у енергетичному плані, ніж поточний. Так, літо в європейському регіоні розпочатиметься спустошеними газовими сховищами — у цей період забір газу для генерації електроенергії з охолоджувальною метою максимальний. Тобто половину 2022 року РФ постачала газ у повному обсязі, а в 2023 такої можливості може не бути — «СП‑2» підірваний, на «СП‑1» не встановлені двигуни, Ямал — Європа не працює через російські санкції у відповідь на те, що Польща націоналізувала частину трубопроводу.

Читайте також:  Пітер Берінгер (АдГ) дав економічний прогноз на 2023 рік

У Росії на тлі цього відбувся перегляд прогнозів на наступні три роки. Так, Мінфін РФ вважає, що зниження експорту газу до 2025 року може сягнути 125,2 млрд — на 38% менше, ніж останніми роками. А також очікують на зниження середньоконтрактної ціни до $400 за тисячу кубометрів. Насамперед це пов’язують із вибухами на «Північних потоках». Зниження ціни при цьому ґрунтується на введенні заводів з обробки та прийому зрідженого газу в Катарі та Європі.

Із цим погоджується й Ігор Юшков. За його словами, налагодження постачання зрідженого газу збігатиметься з повноцінним виходом Європи з енергетичної кризи.

.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я
Введіть символи зображені вище :