Зворотний ефект закону Хабека про системи опалення

0
27
Зворотний ефект закону Хабека про системи опалення: через заборону на опалення нафтою і газом цієї весни опалювальні будівельні компанії та асоціації в декількох федеральних землях повідомляють про рекордні замовлення на опалювальні системи, що працюють на викопному паливі, причому терміни постачання обчислюються місяцями. Деякі торговці вже радять своїм клієнтам не купувати нову систему опалення на олії, оскільки немає жодної гарантії, що її можна поставити до кінця року.

Цієї п’ятниці Федеральна рада розглядатиме новий закон про енергетику будівель з портфеля федерального міністра економіки Роберта Хабека (зелені), який має набути чинності 1 січня. «У нас у ходу нафтове та газове опалення», – каже Юрген Енгельхардт, керуючий директор Асоціації сантехніки, опалення, кондиціювання повітря та сантехнічних технологій Нижньої Саксонії. «Пан Хабек домігся прямо протилежного до того, чого хотів».

На півдні Німеччини майстер Герхард Хардрат малює дуже схожу картину: «Наразі попит на масляні котли переповнює галузь», – каже головний майстер гільдії опалювальних та сантехнічних підприємств у верхньобаварському районі Розенхайм. За словами майстра, в даний час термін постачання нової системи опалення на маслі становить близько півроку, залежно від виробника та типу.

Теплові насоси вже давно в дефіциті, і їх важче дістати: «Терміни поставки можуть становити від дев’яти до дванадцяти місяців», – каже представник Німецької асоціації санітарії, опалення та кондиціювання повітря (SHK) у Сант-Августині. «І навіть коли теплові насоси поставляються, часто не вистачає компонентів для їхньої функціональної установки».

Центральна асоціація підтверджує, що в даний час підрядники з опалення часто не знають, що порадити своїм клієнтам: «Наразі нашим компаніям не вистачає правової визначеності при плануванні, консультуванні та будівництві».

Клієнти не впевнені

Федеральна асоціація опалювальної промисловості повідомила у вівторок про рекордний продаж 306 500 систем у першому кварталі. Продаж кліматично чистих теплових насосів зріс до 96 500 одиниць, більш ніж удвічі порівняно з минулим роком, збільшившись на 111 відсотків.

Читайте також:  Лінднер змушений відкласти поїздку до Китаю

Однак газові та масляні системи опалення, як і раніше, продавалися набагато частіше: всього було продано 188 500 систем, з них 168 000 газових та 20 500 масляних. Масляні системи опалення не мали великого попиту в минулі роки, але зараз показники продажів також подвоїлися.

Інженери з опалення тепер «також є психологами та душопіклувальниками», – каже Енгельхардт. Клієнти незадоволені, в основному через витрати. За приблизними підрахунками, теплові насоси приблизно втричі дорожчі за викопне опалення.

Це непокоїть не лише приватних домовласників, а й житлові асоціації. Ханс Майєр, директор Асоціації житлових компаній Баварії, вважає, що вартість теплового насоса для десятиквартирного будинку становить близько 100 000 євро, порівняно з 30 000 для газової системи опалення.

Крім того, за оцінкою Майєра, половина всіх орендних будинків у їхньому нинішньому стані не підходить для встановлення теплових насосів. Тепловий насос справді можна встановити у невідремонтованому будинку: «Але тоді споживання електроенергії зашкалюватиме», – каже Енгельхардт, голова СГК Нижньої Саксонії.

Немає єдиної формули того, які будинки повинні бути модернізовані для встановлення теплових насосів. «Кожна будівля індивідуальна», – каже Енгельхардт. Але він також вважає, що для встановлення теплового насоса необхідно переобладнати близько половини житлових будинків, наприклад, покращити теплоізоляцію або встановити підігрів підлоги чи стін.

«Заходи не по кишені»

Це може призвести до зростання витрат до рівня, який багато домовласників не можуть собі дозволити, або можуть дозволити тільки з великими труднощами. “Такі заходи просто не по кишені більшості жителів Німеччини”, – критикував нещодавно Ханс-Петер Шпротен, генеральний директор торгової асоціації SHK у Північному Рейні-Вестфалії.

У сільських регіонах багато людей живуть у власному будинку, але в іншому вони аж ніяк не багаті. Ті, хто встановлює нову масляну або газову систему опалення, зазвичай платять менше ніж 20 000 євро. Якщо будинок необхідно переобладнати для встановлення теплового насоса, то витрати швидко досягають п’ятизначної або навіть шестизначної суми – основне пояснення цього буму опалення на викопному паливі.

Читайте також:  Цілей з розширення офшорної вітроенергетики буде досягнуто

Житлові компанії, особливо кооперативи та муніципальні компанії, які прагнуть загального добра, стикаються з тією ж проблемою у більших фінансових масштабах. Зрештою мешканцям доведеться платити за захист клімату у вигляді підвищення орендної плати, чи то нове опалення чи кліматична нейтральність, необхідна до 2045 року.

«Старі люди, які отримують чистий дохід у 800, 1000, 1200 євро, живуть з нами», – каже директор VdW Майєр, чия асоціація представляє добрих 500 переважно соціально орієнтованих житлових компаній по всій Баварії. «Є люди, які просто не в змозі це зробити».

Це правда, що теплові насоси субсидуються державою. Але спочатку домовласникам доводиться самим фінансувати витрати до того, як на рахунок надійде очікувана субсидія. Що стосується домовласників, то, ймовірно, лише дуже мало хто з них має 50 000 або 100 000 євро у вільному доступі в банку.

«Ось тут люди і вибиваються з сил», – каже головний майстер гільдії Розенхайма Хардрат. «Якщо ви прочитаєте Закон про енергетику будівель, то побачите, що він рясніє заборонами, а не стимулами», – каже майстер. “Ми дивимося на все це дуже критично”.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я
Введіть символи зображені вище :